reklama

Stavebný zákon, pokus č.2. Opäť len strácame čas

Pred pár dňami minister dopravy Árpad Érsek oznámil, že jeho rezort pripravuje predložiť do parlamentu úplne nový stavebný zákon.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Z vyjadrení ministerstva vyplýva ako hlavný dôvod to, že súčasný zákon je už neflexibilný a nevystihuje potreby v územnom plánovaní. Je to vážne opodstatnený dôvod?

Máme tu druhý pokus od podlahy a nanovo schváliť jeden z najdôležitejších zákonov, ak nie najdôležitejší. Zákon, ktorý sa týka všetkých – projektantov, ktorí musia splniť normy a predpisy; zhotoviteľov, ktorí musia dodržať týmto zákonom predpísané postupy výstavby; úradníkov, ktorí musia dodržať postupy posudzovania celého procesu v stavebnom konaní; nás všetkých, ktorí budeme žiť v prostredí, týmto zákonom zásadne ovplyvňovaným.
Prvý pokus na úplne nový stavebný zákon prišiel v septembri 2015 za vlády Fico II z dielne vtedajšieho ministra dopravy Počiatka. V rámci pripomienkovacieho procesu mal tento návrh 2375 pripomienok. Nečudo, že ho minister Počiatek napokon stiahol z rokovania NR SR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyvstávajú teda otázky: Koľko pripomienok bude mať tento zákon? Ako dlho bude prebiehať celý legislatívny proces? Som presvedčený, že do konca tohto volebného obdobia nový stavebný zákon mať nebudeme. Len – opäť raz – strácame čas.

Dalo by sa inak, efektívnejšie: Ak v súčasne platnom stavebnom zákone niečo nevyhovuje, stačí novelizovať tie časti, ktoré si zmenu žiadajú. A robiť to v čase, keď prax naozaj preukáže, že niečo nefunguje a mohlo by fungovať lepšie. Menšie zmeny sa rýchlejšie prenesú do praxe. V krátkom procese a rýchlou účinnosťou.

V súčasnosti platný zákon vznikol v roku 1976 a prešiel desiatkami zmien. Na každú z nich si všetci, ktorých som spomínal v úvode, zvykali dlhé mesiace. Hlavne stavebné úrady. Už dnes sú práve oni zavalené stavebnými konaniami a je úplne bežné, že nedodržujú zákonné termíny. Čo sa asi tak nastane, keď im zásadne zmeníme postupy? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by bolo naozaj urgentné niečo v stavebnom zákone meniť, vláda mala takmer 2 roky čas. Neprišla s ničím. Jediné, čo spravila – novým zákonom, súvisiacim s výstavbou, zaviedla tzv. poplatok za rozvoj. Naozaj pokrokové. Najprv vláda posiela stimuly (rozumej naše dane) do firiem a následne ich mesto skasíruje cez „poplatok za rozvoj“. Ale to len na okraj. Pokiaľ viem, ani jedno mesto na Slovensku doteraz tento poplatok nezačalo uplatňovať. Našťastie.

Ak už však vláda s ničím neprichádzala, prišli sme s návrhmi my. Predložili sme návrh novely zákona, aby mohli obce a mestá samy rozhodovať, kde povoliť a kde nepovoliť reklamné stavby, bilboardy. Lebo dnes túto právomoc nemajú a bilboardy schváliť musia, aj keď by z dôvodu vizuálneho smogu nechceli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takisto sme chceli riešiť oveľa závažnejší problém, bezpečnosť stavieb. Od tragédie v Kurimanoch uplynulo viac ako 5 rokov a táto vláda nič. Zimný štadión v Námestove, garáže na Plynárenskej, Apollo Business Center, atď. Žiaden návrh vlády na riešenie havárii stavieb od roku 2012! Predložili sme teda návrh zákona, aby vykonávací projekt schvaľoval autorizovaný projektant. Malá úprava, ktorá mohla veľa zmeniť v bezpečnosti stavieb. A už mohla platiť. Ako inak, neprešlo.

Toto sú len 2 malé príklady z legislatívnej praxe, ktoré už dávno mohli platiť a nemuseli sme čakať, kým sa ministerstvo zmobilizuje a s niečím príde.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problémov je samozrejme oveľa viac. Podfinancované stavebné úrady, ktoré nie sú schopné dodržiavať zákonné termíny v stavebnom konaní, neriešenie čiernych stavieb a podobne. Toto všetko sa dalo (a stále sa dá) riešiť malými úpravami existujúceho zákona a nie strácať čas rokovaním o úplne novom stavebnom zákone.

Strana SaS je zástancom konkrétnych zmien stavebného zákona (ako sme to dokázali predkladaním konkrétnych úprav zákona), nie rušením úplne celého zákona. Či už zlučovaním jednotlivých stavebných konaní, alebo presne definovanými požiadavkami na projektovú dokumentáciu pri posudzovaní žiadostí o stavebné povolenie. A relevantným finančným zabezpečením úradov, ktoré sú stavebným konaním zaťažené.

Čo je dôležité, je urobiť to čo najskôr. Otváraním konania o úplne novom stavebnom zákone strácame čas všetci. A to doslovne.

Miroslav Ivan

Miroslav Ivan

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sme to MY, kto rozhoduje a kým nebudeme MY všetci politikmi so záujmom o verejné veci, nič v našej krajine sa nezmení.Občan tejto krajiny, ktorý chce prispieť k zlepšeniu života svojich detí a ďalších generácií na Slovensku. Poslanec NRSR za stranu SaS a tímlíder pre Dopravu a Stavebníctvo. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu