Podpora elektromobility do “vypredania dotácie”. A čo ďalej?

Autor: Miroslav Ivan | 27.11.2016 o 11:59 | (upravené 27.11.2016 o 12:11) Karma článku: 6,94 | Prečítané:  760x

Minister hospodárstva Peter Žiga oznámil radostnú novinu - podporíme nákup elektromobilov. Na "čistý elektromobil" poskytne štát 5.000 eur a na hybrid 3.000 eur. A to až do "vyčerpania zásob" pripravenej dotácie 5 miliónov eur. 

Opäť jedno "systémové riešenie" z dielne sociálnych inžinierov.

Akokoľvek sa zamýšľam nad tým, prečo práve 5 miliónov a prečo na nákup automobilov a prečo možnosť čerpania okamžite...vychádza mi len jedno, to, čoho  sme svedkami pri rôznych iných výzvach, napríklad pri fotovoltaických kapacitách a podobne. Neviem sa zbaviť pocitu, že niektorý dovozca elektromobilov vedel o takejto chystanej výzve oveľa skôr ako bola zverejnená a tých cca 1000 vozidiel je už pripravených. Pretože ako asi všetci vieme, elektromobily nikto nedrží na skladoch a ich dodanie trvá niekoľko týždňov, či skôr mesiacov. Ale môžem sa mýliť a čas ukáže, ktoré značky sa nakoniec objavia v zozname dotovaných..

V systémovosti poskytovania dotácií v podpore nákupu motorových vozidiel sa už Ficova vláda predviedla v minulosti, keď spustila akciu šrotovné a radikálnym spôsobom zmenila podmienky na trhu s ojazdenými automobilmi.

O pár rokov tá istá vláda, naopak, zaviedla registračné poplatky za prvé prihlasovanie áut, ktoré je v úplnom protiklade podpory predaja nových vozidiel. Teraz prichádza s experimentom podpory predaja cca 1.000 vozidiel na elektropohon.

Ako to vidím ja? Ak opomeniem možné dôvody, prečo a pre koho sa táto akcia spúšťa, tu vidím ďalšie nedomyslené kroky:

  • ak už podpora elektromobilty, potom nech idú štátne peniaze na budovanie rýchlonabíjacích staníc, predovšetkým v mestách. A dotácie by mali čerpať mestá, nie súkromné osoby,
  • a ak už dotovať automobily, tak potom tie, čo slúžia obciam a jazdia v mestskej premávke (mestská polícia a podobne)
  • ak  ide o snahu podporiť alternatívne pohony, a vláda sa k tomu hlási, potom by mali byť rovnako podporované iné formy pohonov (CNG, LNG, LPG), opäť formou podpory čerpacích staníc,
  • vláda vylúčila z podpory niektoré kategórie vozidiel (L), ktoré sú určené do mestskej prevádzky a o tú by malo ísť,
  • podpora by nemala byť pevná suma, ale percento z hodnoty, s určením hornej hranice,
  • ak nepodporujeme rozvoj dobíjacích staníc, takouto podporou vylučujeme z dotácií obyvateľov sídlisk bez možnosti automobily dobiť, ibaže by sme akceptovali sieť káblov z každého bytu k autu.. , teda podpora je určená výlučne ekonomicky silnejšej vrstve obyvateľstva s rodinnými domami, lebo tí nemajú problém s dobíjaním,  
  • je tu evidentný zásah do trhu motorových vozidiel

To najlepšie nakoniec:

  • ministerstvo hospodárstva spúšťa dotačný program na nákup elektromobilov bez toho, aby vyčíslila dopady na štátny rozpočet vo výpadku na spotrebnej dani z minerálnych olejov ( nafta, benzín). Len výpadok na jednom vozidle pri najazdených cca 20.000km/rok môžme odhadnúť na 400 eur za rok. Pri 1000 dotovaných vozidlách je to výpadok 400 tis. eur ročne! Podotýkam, že výnosy z tejto dane sú najväčšou položkou, ktorou motoristi prispievajú do štátneho rozpočtu. Pri systémovosti, s akou táto vláda pracuje, môžme zakrátko, keď sa elektromobily rozšíria, očakávať novú daň. Spotrebnú daň na pohon elektromobilov, alebo daň za likvidáciu opotrebovaných batérií. Tých 400 tis. eur bude niekde chýbať. Ak teda minister hovorí A, je treba povedať aj B.

Máme tu teda opäť jeden nesystémový krok, po ktorom o pár rokov príde prebudenie a opäť bude “musieť” vláda zasahovať.

Nie som nepriateľ alternatívnych pohonov, práve naopak, rozumiem snahám vlády prejsť na iné formy pohonov. Nesmieme však zabúdať, že elektropohon je len jeden z nich a uprednostňovanie len jedného nám prinesie nové problémy v budúcnosti.

Každé dotačné opatrenie tohto typu by malo mať jasný cieľ. Je to znečistenie ovzdušia v mestách? A teda ochrana životného prostredia? Hrozba znižovania ropných zásob? Alebo niečo iné? V každom prípade, tu by mali všetky úvahy začať. A každé posudzovanie toho, ako tie ciele naplniť, by mali prejsť serióznym medzirezortným pripomienkovacím konaním v ktorom budú posúdené všetky vplyvy, vrátane vplyvu na štátny rozpočet, podnikateľské prostredie, ale aj na životné prostredie. Lebo aj tie batérie z vozidiel budeme musieť nejako nakoniec ekologicky zlikvidovať.

Rozhodnutie jedného ministerstva “podporovať rozvoj elektromobility” a nebrať do úvahy ostatné okolnosti považujem preto za populistické a unáhlené.

Navyše s nádychom podozrenia z nahrávky konkrétnemu predajcovi. V transparentnej vláde neakceptovateľné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Píše Peter Sýkora - Fórum

Môže byť povinné očkovanie proti koronavírusu etické?

Kritizované obmedzovanie slobody počas pandémie je eticky úplne v poriadku.


Už ste čítali?