Soľ nad zlato! Tá posypová na Slovensku celkom určite...

Autor: Miroslav Ivan | 16.12.2014 o 9:09 | Karma článku: 6,13 | Prečítané:  1175x

Nedávne mediálne správy o tom, ako Národná diaľničná spoločnosť a.s. (NDS) zazmluvnila nákup posypovej soli na tri roky dopredu a za dvojnásobné ceny oproti trhovým, už v našej spoločnosti asi nikoho neprekvapili. Predovšetkým v súvislosti s nedávno odhalenými kauzami nákupov CT a predraženej stravy v nemocniciach. Rabovanie štátnych peňazí sa stalo štandardom a čas ukáže, kde všade sa to deje.

O niektorých faktoch ohľadom nevýhodných zmlúv na nákup posypovej soli už média informovali. V skratke, 15 júla 2014 boli v Centrálnom registri zmlúv zverejnené dve zmluvy, ktoré podpísala spoločnosť NDS. Zmluvy so spoločnosťami N-POWER s.r.o. a Nelux, s.r.o. V oboch prípadoch je cena tony posypovej soli dvakrát vyššia, ako cena tej istej posypovej soli na komoditnej burze.  V čase podpisu oboch zmlúv na 3 roky, vrátane tejto zimy samotná NDS vedela, ako sú na tom so zásobami vzhľadom k slabej zime 2013/2014. A zmluvy nebolo, aspoň na túto zimu, vôbec podpisovať! Zásob mali dosť, čo nakoniec vyplýva zo samotného  vyjadrenia NDS.

Čo ma ale v zmluve zaujalo úplne najviac, je obsah článku 2 ods.2 v oboch zmluvách. Citujem „Množstvá CHPM uvedené.....sú predpokladané a stanovené ako maximálne a nie sú záväzné pre plnenie rámcovej dohody,.....“ . A kladiem si otázku, na čo je komu zmluva, ak množstvá odobratého tovaru nie sú záväzné a teda NDS fakticky nemusí odobrať ani gram posypovej soli!

Neviem sa akosi zbaviť dojmu, že to bola poistka pre prípad, že sa verejnosť o zmluvu začne zaujímať a toto bude pre ňu odpoveď. Ak by sa totiž nezaujímala, nákupy za zmluvné ceny by sa zrealizovali a boli by legálne a zmluvne podložené. Tak ako pri nákupe CT a stravy do nemocníc.

Obsah zmlúv sa ale dostal na verejnosť a vedenie NDS je tak pod tlakom, že reálne nákupy bude robiť ekonomicky a skutočné nákupy nebude realizovať na základe týchto zmlúv, ale cez komoditnú burzu, ktorá zjavne ponúka najvýhodnejšie ceny. Základným pilierom fungovania burzy je totiž transparentnosť procesov, v ktorých sa ponuka stretáva s dopytom a naopak.

Dôkazom výhodnosti tejto formy nákupu je fakt, že posypovú soľ cez Komoditnú burzu už v súčasnosti nakupuje Banskobystrická regionálna správa ciest a.s. a už v tomto roku tak ušetrí niekoľko 100 tisíc EUR oproti minulosti.

Minister dopravy by namiesto prestrihávania pások pri otváraní nových úsekov diaľnic mal viac sledovať konanie štatutárnych orgánov spoločnosti NDS a konať. Ak by sa totiž skutočne predražený nákup posypovej soli zrealizoval podľa zmluvy a nie cez Komoditnú burzu, nesie za to plnú zodpovednosť.

10 až 14 miliónov EUR, ktoré by sa mohli nákupom cez burzu ušetriť, znamenajú niekoľko  desiatok kilometrov diaľnic ( so spolufinancovaním z fondov EU) a tým pádom zvýšenie bezpečnosti na cestách a množstvo zachránených ľudských životov.

Motoristická verejnosť na dokončenie diaľničnej siete netrpezlivo čaká.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?