Paneláky...čakanie na ďalšiu tragédiu?

Autor: Miroslav Ivan | 26.11.2012 o 14:31 | (upravené 26.11.2012 o 14:45) Karma článku: 16,48 | Prečítané:  4418x

Nedávna tragédia v Kurimanoch bola asi šokom pre veľa občanov Slovenska. Bohužiaľ, nemusí byť posledná. V rámci komplexnej bytovej výstavby spustenej v 50tich rokoch a pokračujúcej prakticky do konca éry socializmu bolo na Slovensku postavených niekoľko tisíc panelových bytových domov s niekoľko 100 tisíc bytmi.  Životnosť týchto panelákov sa odhaduje na 60-80 rokov, samozrejme, v závislosti, akým vplyvom životného prostredia musia odolávať.

Každý, kto v takom „paneláku" býva mi dá za pravdu, že prvé, čo nový majiteľ bytu po nasťahovaní koná, sú úpravy, bohužiaľ často dosť zásadné. Nedávno schválený zákon o poplatkoch „zabudol" na občanov, ktorí majú záujem robiť si úpravy v takýchto bytových domoch. Rieši len poplatok za zmenu stavby, Bytového domu a to konkrétne vo výške 750 eur.

Uvedený fakt má za následok, že ak ešte niekto mal v minulosti akú takú snahu legálne riešiť zmeny vo svojom byte, po účinnosti tejto novely sa tomu každý bude vyhýbať a zmeny vykonávať bez súhlasu stavebného úradu.

Namiesto toho, aby sa ministerstvo dopravy zaoberalo kritickým stavom panelových bytových domov, ktorých životnosť končí v niektorých prípadoch skôr ako za 10 rokov, vláda zvyšuje poplatky (v tomto prípade viac ako 30 násobne) a riskuje, že ďalšie nelegálne zásahy do statiky objektov budú mať za následok tragédiu, akú si Slovensko nepamätá.

Ak v súčasnosti musia motorové vozidlá povinne absolvovať technickú prehliadku po 4 rokoch od zaradenia do prevádzky a následne potom každé 2 roky, mal by sa minister dopravy zamyslieť, či v prípade objektov starších viac ako 50 rokov ( a napr. následne každých 10 rokov) by nemalo byť povinnosťou vlastníkov bytov dať si vypracovať posudok statika o tom, že objekt spĺňa všetky bezpečnostné parametre.

Obávam sa, že za tých niekoľko desiatok rokov rôznych zásahov do takýchto bytových domov to bude pre statikov jedno veľké nepríjemné prekvapenie. V každom prípade to však môže zachrániť niekoľko stoviek životov.

Pred pár dňami som zachytil v médiách informáciu, že ministerstvo dopravy sa chystá sprísniť stavebné konanie pre vybrané typy stavieb, prípadne stanovenie rozmerových kritérií pre ich zaradenie do tzv. „prísnejšej"   kategórie. Naozaj som zvedavý na základe čoho sa tak rozhodli, keď príčiny nešťastia v Kurimanoch do dnešného dňa nie sú objasnené.

To, čo by ale ministerstvo malo konať okamžite, je zásadne riešiť nezmyselne schválené poplatky a začať sa zaoberať problémom dosluhujúcich stavieb.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?