Správne poplatky.... alebo, ako vyhnať posledného investora

Autor: Miroslav Ivan | 22.10.2012 o 8:30 | (upravené 22.10.2012 o 8:43) Karma článku: 20,70 | Prečítané:  3907x

1.Októbra 2012 nadobudla účinnosť novela Zákona o správnych poplatkoch. Do verejnosti sa cez média dostali správy o náraste  niektorých poplatkov ( vydanie rôznych osvedčení, výpisov, potvrdení) , málokto si však všimol, ako sa zmenili správne poplatky v stavebnom konaní.

Stavebný priemysel krváca minimálne ostatné 2 roky a napriek tomu, že SMER v čase pôsobenia v opozícii neustále opakoval, že šetrenie nestačí, je treba rozvoj a investície, koná teraz, keď spravuje štát, úplný opak.

Trápia sa nielen stavebné spoločnosti, ale aj výrobcovia stavebných materiálov. V oboch segmentoch nám drieme potenciálny rast zamestnanosti.  Čo urobí vláda? Zvýši poplatky v stavebnom konaní.

O novele Zákonníka práce, zvýšených odvodoch , daniach z príjmu, daniach zo zisku, z dividend, registračných poplatkoch pri zápise automobilov atď. tu už bolo napísané dosť.  

Ak by sa teda pri tomto všetkom našiel náhodou ešte nejaký nadšenec, ktorý by mal záujem svoje peniaze investovať na Slovensku, dorazíme ho poplatkami v stavebnom konaní.

Pre porovnanie , výšky poplatkov pre konkrétnu stavbu priemyselného podniku  pred účinnosťou novely a po nej:

Výrobná hala 100x60m, výška 6m

Žiadosť o stavebné povolenie:
pred novelou .................max 199 EUR        po novele........ 10.900EUR

Vydanie kolaudačného rozhodnutia:
pred novelou...................max 99,50EUR    po novele...........5.450EUR

Spolu....................................................................16.350EUR

K čomu vlastne chce táto vláda zamestnávateľov, ako jediných, vytvárajúcich pracovné miesta, motivovať? 

Uvedomuje si vôbec, ako demoralizuje spoločnosť, keď čo i len malý náznak snahy aktívnych ľudí  marí kladením takýchto polien pod nohy ?

Dobrá vláda umožňuje investorom zrýchlené odpisy, aby prekonali prvé roky čo najskôr a mohli rozširovať výrobu. Naša NIE. Kde sú tie predvolebné sľuby o podpore domácich investorov?

Spomínam si ešte na jeden slogan agentúry SARIO,  „Business friendly Slovakia" , nuž neviem, to čo súčasná vláda koná, je všetko možné, len nie Business friendly.

Zaujímalo by ma, kto konkrétne pripravil analýzu dopadov na štátny rozpočet, keď sa navrhovala novela Zákona o správnych poplatkoch a čo všetko dotyčná osoba vzala do úvahy. Alebo len zrátala počet vydaných stavebných povolení, kolaudačných rozhodnutí a vynásobila ich 50timi?!!!!!!

Dôsledky týchto konaní budeme niesť všetci. Už dnes začínajú podnikatelia ohlasovať hromadné prepúšťania, v ohrození je viac ako 6,000 pracovných miest. A to sú do konca roka ešte viac, ako 2 mesiace.

Firmy utlmia rast, prepustia, čo sa dá a nechajú si len nevyhnutný počet zamestnancov. A mladí? Tí po ukončení štúdia budú mať len minimálnu šancu sa zamestnať a nulový záujem naštartovať vlastné podnikanie. V krajine,  v ktorej vládne záujem ľudí demotivovať , pomaly rastie skepticizmus, aký sme tu mali pred rokom 1989...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ondrej Lunter

Nepokazme si to (znovu)

Vieme pomôcť s očkovaním a radi to urobíme. Od štátu však potrebujeme pomoc.

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.


Už ste čítali?