Ako sme vybrali poradcu na PPP projekt obchvatu BA? Jedna ponuka ministrovi stačila!

Autor: Miroslav Ivan | 20.2.2015 o 8:40 | (upravené 20.2.2015 o 8:51) Karma článku: 11,20 | Prečítané:  20669x

O pekelne predraženom projekte (v skratke PPP) na obchvat Bratislavy sa toho už popísalo celkom dosť. A dúfam, že sa ešte bude. Málokto si ale všimol, ako to vlastne bolo s výberom poradcu, ktorý vypracoval štúdiu realizovateľnosti tohto projektu. A ktorú potom vláda SR schválila.

Už v septembri 2014 niektoré médiá upozorňovali na pozoruhodné metódy hľadania poradcu a tiež na riziko, že kritéria verejného obstarávania sú pravdepodobne šité na konkrétneho uchádzača.

A aké boli výsledky? Ponuku poslal len JEDEN  uchádzač! A ten VYHRAL! Nejdem sa teraz zaoberať tým, kto to bol a čo mal spoločné s poradcom pre iný PPP projekt na R1, to si nakoniec pozriete sami z dokumentov. Mňa v tom zaráža fakt, že ministerstvu postačuje jedna ponuka na to, aby z nej vybrala víťaza. A tento víťaz nám vypracoval štúdiu realizovateľnosti na obchvat Bratislavy za 6.000.000 EUR s odporúčaním, že model PPP je to najvhodnejšie, ako celý obchvat postaviť.

Zákon o VO v § 46 hovorí o tom, čo v prípade, že je predložená 1 ponuka. Nuž, ak to neviete, tak zákon umožňuje takéto VO nezrušiť, akurát vyžaduje od obstarávateľa vysvetliť, prečo takéto obstarávanie zrušené nebolo. A aké bolo vysvetlenie ministerstva dopravy v tomto prípade?

Po racionálnom úsudku a zhodnotení uvedených skutočností má verejný obstarávateľ za to, že nezrušenie použitého postupu zadávania užšej súťaže nadlimitnej zákazky na predmet „Poskytovanie komplexného poradenstva pri zadávaní a realizácii koncesie vybraných úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 a právna, technická a finančná podpora v súvislosti s aplikáciou koncesnej zmluvy na projektovanie, výstavbu, financovanie, prevádzku a údržbu úsekov rýchlostnej cesty R1: Nitra Tekovské Nemce a Banská Bystrica – severný obchvat“ je plne v súlade s princípom nediskriminácie uchádzačov a s princípom transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti a nevidí dôvod na neakceptovanie ponuky úspešného uchádzača.

Neviem ako vy, čitatelia, ale ak mám na stole jednu ponuku a teda ju nemám s čím iným porovnávať, tak si dovolím tvrdiť, že takáto ponuka je NETRASPARENTNÁ, celkom určite NEEFEKTÍVNA a NEHOSPODÁRNA. A preto neakceptovateľná.

Pred pár dňami bol do medzirezortného pripomienkovania predložený návrh nového zákona o VO. Problematický §, ktorý umožňuje nezrušiť VO aj v prípade, že jeho výsledkom bude len jedna ponuka, v zákone ostal!

Slovensko má pred sebou 7 rokov nového rozpočtového obdobia Európskych fondov a plánovaná výstavba diaľničnej siete prekonáva všetky predchádzajúce obdobia. Ak ostane v zákone o VO táto klauzula, budeme svedkami VO s jedným uchádzačom s veľkou pravdepodobnosťou stále častejšie. Súčasný dominantný zhotoviteľ bude naďalej víťaziť a bude si najímať tých, ktorí nedokážu splniť kritériá VO. A to všetko v zmysle zákona!

A možno sa nám budú opakovať aj reštrukturalizácie... 

Jediným riešením je povinnosť obstarávateľa, ZRUŠIT také VO, kde je len jedna ponuka. A nastaviť kritéria tak, aby bolo vytvorené súťažné prostredie pre viacerých uchádzačov. Len tak môžeme získať najnižšiu cenu pri požadovanej kvalite a postaviť maximum kilometrov v čo najkratšom čase.

Poslanci strany SaS budú na tieto nedostatky v zákone o VO na rokovaní NRSR upozorňovať a verejnosť informovať. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je facka od policajta v poriadku? Čo môžu robiť policajti pri zásahu

Na podrobnú osobnú prehliadku potrebuje policajt súhlas prokurátora. Bez neho so zadržanými vecami pred súdom nepochodí.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.


Už ste čítali?